Inne zagadnienia

Wypadki drogowe

Błąd medyczny

Sprawy cywilne

Ocena narażenia

Kwalifikacja obrażeń

OBSZARY DZIAŁALNOŚCI

mularski@zms.edu.pl

+48 607 658 503

dr n. med., specjalista medycyny sądowej

ALEKSANDER MULARSKI

W odpowiedzi na liczne pytania wyjaśnić należy, że instytucja biegłego sądowego to instytucja prawa procesowego uregulowana normami zawartymi w Kodeksie postępowania cywilnego (KPC) i w Kodeksie postępowania karnego (KPK), a także aktami niższej rangi. Opinia biegłego jest poglądem, punktem widzenia wyrażonym przez osobę, stojącą obok stron zaangażowanych w spór, która nie jest zainteresowana jego rozstrzygnięciem, a która dzięki posiadanej wiedzy w danej dziedzinie może stanowić pomoc dla organu zlecającego w ustaleniu faktów i ich ocenie.

Rolę biegłego wyznaczają granice zakreślone posiadanymi przez niego wiadomościami specjalnymi. Za wiadomości specjalne można zaś uznać taki zasób wiedzy w danym zakresie, który przekracza możliwości percepcji i wiedzy przeciętnego człowieka. Z doktryny wynika, że biegły jest osobą posiadającą fachową wiedzę, doświadczenie zawodowe oraz odpowiednią praktykę zawodową dotyczącą faktów, które mają być dowodzone.

Status prawny dzieli biegłych na dwie grupy, tj. biegłych sądowych (tzw. biegłych z listy prezesa sądu okręgowego) oraz biegłych ad hoc (czyli powoływanych do danej sprawy). Niezależnie od statusu prawnego, przed biegłym stawiane są te same wymagania merytoryczne.

 

Ocena merytoryczna spoczywa każdorazowo na sądzie, w ślad za wydaną w sprawie opinią i jest ona niezależna od statusu biegłego w danej sprawie. Wartościowanie opinii w zależności czy wydawał ją instytut naukowy, biegły z listy czy powołany do sprawy nie jest dopuszczalne, mają one taką samą wartość dowodową.

Tzw. „prywatna opinia” biegłego, w tym również biegłego z listy prezesa Sądu Okręgowego lub instytutu naukowego złożona do akt sprawy, ale sporządzona na polecenie strony (a nie organu procesowego), nie może być traktowana jako dowód w postępowaniu. Takie dokumenty są traktowane jako oświadczenie biegłego, wyjaśnienie stanowiące poparcie stanowiska strony, z wykorzystaniem wiadomości specjalnych. Sąd nie może opierać orzeczenia na takiej prywatnej ekspertyzie.

INNE ZAGADANIENIA

zakład medycyny sądowej

aleksander.mularski@bieglylekarz.pl

+48 607 658 503

ul. Malinowa 5

62-070 Zakrzewo

Medycyna Sądowa

Aleksander Mularski

KONTAKT

Imię i nazwisko
E-mail
Treść wiadomości:
WYŚLIJ
WYŚLIJ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

FORMULARZ KONTAKTOWY